29 04 2010

Tüketici Hakları

    Bankalara Kötü, Vatandaşa İyi Haber

          Geçenlerde benimde başıma geldi hiç kullanmadığım hesaplara bir şekilde biraz para yatsın hemen hesap kesim ücreti adı altında tek bir bankanın 2 ayrı hesabına ayrı ayrı ücret ödemek zorunda kaldım. bunun için www.sikayetvar.com a da şikayetimi bildirdim ve bankadan dönüt kendilerinin bu parayı kesmede haklı oldukları idi. bugün trt1 in haberlerinde tüketici hakları heyetine başvurduğumuz taktirde geri alabileceğimizdi. ve bu paranın haksız yere kesildiğini belirtmişler. yani hakkımız olanı bile mücadele ederek alacağız. evet arkadaşlar madem öyle olacak bizde bilinçlenerek bu yolu izleriz. eğer sizlerinde başına böyle birşey geliyorsa diye blogumda paylaşmak istedim.

haberin özeti: http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=1095b0e6-9d0f-47dc-adb2-b421c833a58a

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bankaların 'hesap işletim ücreti' adı altında kesilen paranın iadesini yapmasına karar verdi. Heyet, müşterinin hesabından ’hesap işletim ücreti’ adı altında para kesen bankayı haksız buldu, kesilen paranın iadesine karar verdi. Böylece yıllık hesap ücreti ödemek istemeyenlere gün doğdu.

 Bununla ilgili dilekçeyide bu adresten bulabilirsiniz: http://www.tuketicifinansman.net/2008/06/hesap-isletim-ucreti-itiraz-dilekcesi.html

Geriye bulunduğunuz ildeki tüketici hakları heyetini bulup başvurmak. çünkü ya posta yada şahsen gidip başvurmanız gerekiyor. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6546

Hakem Heyetleri illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır.
81 İl Müdürlüğü ile 851 ilçede Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri bulunmaktadır. Tüketici Mahkemeleri ise her il ve ilçenin Adliye binalarında bulunmaktadır. başvuru da ücretsizdir.

unutulmamalıdırki  başvuru nedenleri sadece banka ücretleri ile sınırlı kalmamaktadır . ..

Ayrıca İstanbul'da yaşayanlar için bu konuyla ilgili eğitimler verilmektedir. İstanbul'un farkını yine burada görüyoruz. ne kadar Ankara büyük şehirde olsa maalesef İstanbul'un eline su dökemiyor. ve çoğu zaman İStanbul'da olsaydım gibi cümleler kurmak zorunda kalabiliyoruz. Bunun için isteyenler   http://www.tuketiciler.org  sitesini inceleybilirler.

Kolay gelsin... 

Daha bilinçli ve güzel günlere...

0
0
0
Yorum Yaz